Könnyezőpálma
A könnyezőpálmát mindenki ismeri, minden patikába, orvosi rendelőben, közintézményben megtalálható, de most arról az oldaláról mutatom be, ahogy egyikben sem, csak a legexkluzívabb irodában megtalálható, az egyik legmutatósabb irodai növényként.
1. Származása
Nevével ellentétben a könnyezőpálma (Monstera deliciosa) nem a pálmafélék, hanem a kontyvirágfélék családjába tartozik, Dél- és Közép-Amerika trópusi mocsaras vidékein, Mexikó déli részén honos.
2. Kinézete
A fiatal növény első levelei szív alakúak, épszélűek, később lyukacsossá, karéjossá válnak. A levelek színezete sötétzöld. Fényesek, bőrszerűek 40-90 cm hosszúak is lehetnek. Erezetük párhuzamos, lágyszárú kúszónövény. Hosszú léggyökereket fejleszt, melyek segítségével természetes körülmények között fákra kúszik fel, akár 20 méteres magasságba is, egészen a lombkoronaszintig.
Ritkán virágzik, egy fellevéllel védett torzsavirágzatot fejleszt. Termése két év alatt érik be. A fellevél színe sárgás. Termése éretten ehető, jóízű, azonban a fogyasztás után irritációt okoz a nyelven és nyálkahártyán. Az éretlen termés a növény többi részéhez hasonlóan magas oxálsav tartalmú, erősen mérgező, lenyelése után égető, fájdalmas marást okoz. Íze az ananászéhoz hasonló. Szobai és irodai körülmények közt is hoz virágot és érlel termést!
Érdekessége, hogy a magból való kikelés után nem felfelé, hanem oldalra nő, míg el nem ér egy fatörzset, ezután hozza első 2 levelét, majd kezd a fény felé nőni a fatörzset támasztékul használva. Hazájában később a talajjal való kapcsolata megszakad, epifita (fán lakó,de nem élősködő) életmódra vált. Léggyökeret növeszt, ezt beszúrhatjuk a földbe, rátekerhetjük a mohakaróra vagy le is vághatjuk, növényünknek nem lesz tőle baja.
Levelét a virágkötészet használja.
3. Igényei
Jól bírja a sötétebb sarkokat köszönhetően az életmódjának. Hazájában csak szórt fény jut a lombkorona szint alá, ezért a tűző nap megégetheti, kifakíthatja a színét. A növény mindig a fény felé fordul, ezt az elhelyezésénél figyelembe kell venni. Bírja az alacsonyabb (12-14) fokos hőmérséklete is, azonban ilyen hőmérsékleten a fejlődése leáll. Bár őshazájában a magas páratartalomhoz és a mocsaras körülményekhez szokott, irodában való tartásakor jól viseli a szárazabb levegőt, ugyanakkor a pangó vizet nehezen viseli. Érdekessége, hogy magas páratartalom esetén “könnyezik”, ez azért alakult ki, hogy az őserdei körülmények között is tudjon párologtatni. Irodai körülmények között ez a jelenség csak akkor jelentkezik, ha növényünket túlöntöztük.
4. Szaporítása
Szaporítása magról is lehetséges, de hosszadalmas, a magok beszerzése adott esetben nehézkes. Üzemi és otthoni szaporításakor is elterjedt módszer a dugványozás. Legszebbek a fejdugványok, de már 30 cm-es szárdarabok is jól gyökeresednek, akár vízbe, vagy föld és homok 50-50%-os arányba kevert közegében is.
5. Betegségek, kártevők
Ritkán előfordulhat takácsatka és pajzstetű fertőzés, ez azonban nem gyakori. Alacsony hőmérséklet és túlzott öntözés mellett rothadás, gombás fertőzés léphet fel. A levelek sárgulhatnak, fekete foltok jelenhetnek meg rajta. A barna levélszél az alacsony páratartalom miatt alakulhat ki. Az alsó levelek dobálása (új levél hozásakor) tápanyaghiány esetén gyakori.
6. Felfedezése
Különös és bizarr történet kering a könnyezőpálmáról. A felfedezők egy félelmetes húsevő növényként írtak róla. Azt hitték, hogy ezek a növények “vadásznak” az emberekre. Ezt a feltevésüket arra alapozták, hogy az őserdőben sétálva olyan könnyezőpálmákat találtak, melyek emberi csontvázakból nőttek ki, illetve nőtték körbe a léggyökereikkel. Később a tudósok rájöttek, ez helytelen feltevés, a csontvázak valószínűleg a dzsungelben eltévedt,majd meghalt felfedezők voltak. A növény rengeteg léggyökerével csak átkúszott a csontvázakon. Szobanövényként a viktoriánus kor (19.század) óta tartják.
7. Milyen irodába illik?
A könnyezőpálma,szinte minden orvosi rendelőben és közintézmény aulájában megtalálható. Irodák közül inkább a hagyományos irodákba vagy vezetői szobákba illik, nagyméretű, természetes színű kaspóban, mohakaróra futtatva.
Amennyiben szeretne személyre szabott ötleteket, vagy kérdése lenne a könnyezőpálma gondozásával kapcsolatban, hívjon bizalommal, irodaházának felmérése és a tanácsadás ingyenes!